Więc tak zacznijmy najpierw od tego co to jest sebum?
SEBUM-Sebum to podstawowy składnik płaszcza hydrolipidowego. Natłuszcza skórę głowy i ciała, aby chronić je przed działaniem czynników zewnętrznych. Wydzielanie sebum jest różne, w zależności od tego, jak działają nasze hormony (na przykład w okresie dojrzewania) oraz czynników zewnętrznych (wiatr, zimno, zanieczyszczenia, itd.).
GRUCZOŁY ŁOJOWE-Gruczoły łojowe skupione są najczęściej u podstawy mieszków włosowych.
Produkują one specyficzny kwaśny tłuszcz (łój ) konserwujący i osłaniający skórę i włosy przed niekorzystnymi czynnikami środowiska – zakaźnymi drobnoustrojami, wysychaniem skóry, itp. Wydzielina gruczołów łojowych (sebum) tworzy na powierzchni skóry wraz z potem – tłuszczopot.
CZYNNOŚCI GRUCZOŁÓW ŁOJOWYCH
Gruczoły łojowy mają budowę pęcherzykową . Składają się z tzw. części wydzielniczej i przewodu wyprowadzającego łój. Ścianę części wydzielniczej tworzą komórki, których cytoplazma przekształca się stopniowo w substancję tłuszczową. W pewnym momencie błona komórkowa pęka i łój wydostaje się z wnętrza komórki do części wyprowadzającej. Skurcze mięśni przywłosowych wzmagają wydzielanie łoju przez gruczoły. Przekształcanie się cytoplazmy w substancję tłuszczową i pęknięcie błony komórkowej wiąże się ze zniszczeniem pojedynczej komórki. Toteż po pewnym czasie część wydzielnicza gruczołu łojowego zostaje zużyta. Jednakże specyficzna warstwa rozrodcza skóry stale odnawia komórki wydzielnicze.
SKŁAD I ROLA ŁOJU
W skład łoju wchodzą głównie: cholesterol i jego estry, fosfolipidy, squalen i tłuszcze obojętne. Łój (sebum) – jak już wspomniałam wyżej - chroni skórę i włosy przed wysychaniem, zarazkami, czynnikami chemicznymi, nadaje im elastyczność i połysk.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz